
Раніше не було важливого значення, на якій висоті встановлювати розетки та вимикачі. Тому встановлювали їх, як заманеться, аби було зручно використовувати.
Сьогодні, у час жорстких стандартів, в електриці існує низка обмежень та заходів, як на висоту установки розеток та вимикачів, так і на ділянки стіни, де їх можна встановлювати. Наприклад, є обмеження на встановлення розеток у ванній кімнаті тощо. І якщо раніше вимикачі ставили на висоті 1-1,5 метри, а розетки майже в 1 метр, то на сьогоднішній час критерії монтажу зовсім інші. І якщо робити все за євростандартом, то необхідно знати, яка висота встановлення розеток та вимикачів вважається правильною.
На якій висоті встановлювати розетки та вимикачі?
Загальноприйнятою висотою установки вимикачів у будинку та квартирі вважається висота 90 сантиметрів від чистової підлоги. Що стосується розеток, то в більшості випадків вони встановлюються на висоті в 30 см від підлоги. Тому ще на етапі здійснення капітального ремонту, коли заливаються та вирівнюються підлоги, важливо правильно розрахувати висоту розеток та вимикачів. Для цього необхідно поцікавитися, на якому рівні буде чистове оздоблення підлоги, і вже від неї відштовхуватися при розмітці та монтажі.
При цьому слід зауважити, що висота установки розеток часто залежить і від того, для яких приладів вона встановлюється. Розетка для телевізора, якщо передбачається його настінне кріплення, повинна встановлюватись на висоті 120-150 сантиметрів від рівня чистової підлоги. Якщо потрібна розетка для стільниці на кухні, то висота має бути такою, щоб розеткою було зручно користуватися. Найчастіше це висота 15-20 сантиметрів від поверхні кухонної стільниці. Таким чином, зрозуміло, що розетки можуть встановлюватися на будь-якій висоті, проте 30 см від підлоги це стандарт для всіх інших випадків установки.
Де краще розташовувати розетки в кімнаті?
Часто виникають труднощі із розташуванням розеток у кімнаті. Люди не знають, де будуть стояти меблі і т. д. Як говорив у такому разі мій один хороший знайомий, зроби мені по розетці в кожному кутку, щоб вже точно не помилитися.
Тепер щодо відстані установки розеток і вимикачів від вхідних і віконних прорізів. Це має бути відстань не менше 10 см. Тобто, розетки та вимикачі потрібно встановлювати щонайменше 10 сантиметрів збоку від дверей та вікон.
Ну і, звичайно ж, при цьому не можна забувати про безпеку. Найголовніше правило полягає в тому, щоб розетка встановлювалася в достатній віддаленості від електричної або газової печі, змішувача тощо. На розетку не повинна впливати волога або температура.
Якщо потрібно розмістити розетку в безпосередній близькості до змішувача, то варто віддати перевагу спеціальній, захищеній розетці. Така розетка має захисний ковпак, який знижує ризик отримання електротравми у процесі її використання.