04.04.2025
У процесі експлуатації перетворювача частоти (ПЧ) рано чи пізно виникають проблеми, пов'язані з його коректною роботою.

Помилки та збої можуть відбуватися як при включенні (налаштуванні) частотника, так і при його експлуатації.

   У разі більшості помилок перетворювач припиняє роботу. Реакцію на деякі помилки можна програмувати. Наприклад, у разі збою ПЧ може зупинятися чи продовжувати працювати, видавши повідомлення про несправності. У деяких частотних перетворювачах існує так званий «пожежний режим», коли ПЧ працює, незважаючи на проблеми, аж до поломки та займання.

   Для початку розглянемо типові повідомлення про аварії та помилки ПЧ, які відображаються на екрані користувача. Зазначимо, що більшість цих повідомлень передаються каналом зв’язку (якщо він присутній) в контролер і відповідним чином обробляються.

   1. Перевантаження по струму. Код на екрані: OC (Over Current).

   Це повідомлення свідчить, що вихідний струм перетворювача частоти перевищив допустиме значення. Якщо ця помилка з’явилася при першому пуску ПЧ, необхідно перевірити відповідність номінального струму частотника до номінального та реального струму двигуна – можливо, сталося замикання всередині двигуна. У деяких типах ПЧ перевантаження OC може розділятися на 3 різні помилки – перевантаження по струму при розгоні, при гальмуванні, під час постійної швидкості.

   2. Перевантаження. Код на екрані: OL (Over Load).

   Це повідомлення пов’язане з попереднім і певною мірою дублює його. Повідомлення OL може висвічуватись через спрацювання внутрішнього електронного теплового захисту двигуна, або через перевищення механічного навантаження на двигун (перевищення моменту). Рівень перевантаження встановлюється при налаштуванні частотного перетворювача, причому задаються як рівень струму (в амперах чи відсотках), і час реакції в секундах.

   3. Перевищення напруги. Код на екрані: OV (Over Voltage).

   Це повідомлення з’являється, коли напруга на ланці постійного струму перевищує допустимий поріг. Насамперед ця помилка виникає під час гальмування, коли електродвигун входить у режим генерації електроенергії. Цю проблему можна вирішити декількома способами – збільшити час гальмування, застосувати гальмівний резистор, відключити гальмування (зупинка двигуна на вільному вибігу), підняти граничний рівень обмеження перенапруги за наявності відповідної можливості.

   4. Низька напруга. Код на екрані: LV (Low Voltage).

   Дане повідомлення може з’явитися, коли напруга на ланці постійного струму падає нижче встановленого порога. Можливі причини: знижена напруга в мережі, пропадання однієї фази. До речі, частотний перетворювач може продовжувати працювати без однієї або навіть двох фаз, якщо підключений двигун допускає роботу на зниженій потужності та відключено виявлення пропадання фази.

   5. Перегрів ПЧ. Код на екрані: OH (Over Heat).

   Це повідомлення свідчить, що температура ПЧ занадто висока. Насамперед слід перевірити справність внутрішніх вентиляторів перетворювача та прочистити його стислим повітрям. Також необхідно перевірити відведення тепла від ПЧ, температуру та циркуляцію повітря всередині електрошафи. Можливо, потрібно встановити додаткове охолодження або зменшити навантаження.

   6. Двигун не запускається.

   Крок 1. Перевіряємо підключення живлення та електродвигуна.

   Крок 2. Перевіряємо ланцюги запуску. У деяких моделях ПЧ для запуску двигуна необхідно активувати більше одного входу, наприклад, «Пуск» та «Вперед», а також вхід дозволу роботи.

   Крок 3. Перевіряємо спосіб завдання частоти. Найпростіше активувати і встановити швидкість обертання в панелі керування, а потім, після усунення проблем, переключитися на завдання швидкості із зовнішнього джерела.

   7. Двигун обертається у неправильному напрямку.

   Найчастіше у приводах використовується «праве» обертання двигуна. Змінити напрямок обертання можна двома способами.

Апаратний метод. Потрібно змінити будь-які дві фази живлення двигуна на виході ПЧ.

Програмний метод. Необхідно змінити напрямок обертання у відповідному меню (“Forward/Reverse”).

   8. Двигун не обертається із потрібною швидкістю.

   Причиною може бути неправильне завдання частоти або занадто велике навантаження на двигун (при неправильній уставці захисту). Також існує ймовірність неправильної установки значень верхньої та нижньої меж вихідної частоти.

   9. Проблеми з розгоном та гальмуванням.

   Якщо двигун занадто повільно розганяється, і час розгону суттєво перевищує встановлений, є ймовірність, що спрацьовує функція струмообмеження при розгоні. Якщо двигун занадто довго гальмує, то необхідно перевірити в меню перетворювача налаштування такого параметра, як обмеження перенапруги, і переконатися в правильності підключення гальмівного резистора.

   10. Занадто великий струм і температура двигуна.

   Перегрівання електродвигуна є наслідком надмірного навантаження на його валу. Слід вжити заходів щодо захисту двигуна та частотного перетворювача шляхом налаштування відповідних параметрів через меню. У випадку виникнення несправностей в роботі перетворювача частоти слід звернути увагу на температуру двигуна і повідомлення на екрані, а також звернутися до посібника з експлуатації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *