04.04.2025
Основні вимоги до електропроводки – надійність, функціональність, безпека. Правила влаштування електрики регламентуються ДСТУ, БНіПами та ПУЕ. Розглянемо основні вимоги, правила та рекомендації.

   Електропостачання – одна з основних систем будь-якого житлового чи нежитлового об’єкта.

    1. Виконання проекту чи схеми.

   Проект електропостачання необхідний за сумарної потужності споживачів понад 15 кВт. Для квартир та приватних будинків із меншою загальною потужністю електроприймачів він необов’язковий. За меншої потужності зазвичай виконують схему проводки з прив’язкою до плану. Проект чи схема дозволять підібрати точну кількість електроустановлювальних виробів, світильників, визначитися з довжиною кабелів, а також суттєво полегшать пошук трас при подальшому ремонті та реконструкції, прискорять монтаж.

   2. Правильний вибір електроустановних виробів.

   Електроустановлювальні пристрої, автоматичні вимикачі, ПЗВ невідомого виробництва часто не відповідають заявленим характеристикам. Вони ламаються, призводять до аварій, у кращому разі їх доведеться скоро замінювати. Для проводки краще застосовувати комплектуючі перевірених виробників. Номінальний струм розеток повинен бути 16А і вищим, при цьому всі електроустановчі вироби обов’язково повинні мати заземлення. Вимикачі та розетки для підсобних приміщень, горищ повинні мати ступінь захисту не менше IP44.

   3. Вибір проводів та кабелів.

   Для електропроводки необхідно застосовувати кабелі в самозагасаючій негорючій ізоляції з мідними жилами. Для ліній освітлення переріз провідників має становити 1,5 мм2, для розеток обладнання до 3,5 кВт вибирають кабель із жилами 2,5 мм2. Приблизний критерій вибору перерізу провідників – 1 мм2 на кожні 5 А. Нещодавні зміни у ПУЕ дозволяють застосування алюмінієвих проводів для електропроводки, але використання таких провідників не рекомендується. Алюміній має високу «плинність» і з часом стає ламким.

   4. Вибір місць розміщення електроточок.

   Відстань від розеток та вимикачів до газових труб, батарей, раковин має бути не менше 50 см. Розміщувати електроточки у ванній забороняється, виключення – зона 3 згідно з ПУЕ. У цьому випадку ступінь пиловологозахисту електроустановочних виробів повинна бути не меншою за IP65. Сучасні правила не регламентують висоту розташування монтажних коробок, вимикачів та розеток, їх зазвичай встановлюють не менше ніж у 30 см від підлоги.

   5. Вибір місць розташування трас електропроводки.

   Лінії необхідно прокладати тільки вертикально та горизонтально. Траси, розміщені по горизонталі, повинні бути на відстані 5-10 см від карнизів та балок і на 15-20 см віддалені від плінтуса та стелі. Вертикальні лінії розміщують не ближче 10 см від кутів, укосів вікон та дверей. Відстань від газових комунікацій – не менше 40 см.

   6. Окремі лінії на потужне обладнання та ПЗВ для електроприладів у вологих приміщеннях.

   При складанні схеми необхідно передбачити окремі лінії з індивідуальним автоматичним вимикачем на стаціонарне обладнання потужністю понад 1,5 кВт. Всі прилади у ванній кімнаті або у вологому приміщенні потрібно захистити пристроєм захисного відключення (ПЗВ) на струм витоку 30 мА.

   7. Правильний монтаж щита.

   Квартирний щит з апаратами захисту та лічильником електроенергії мають не менше ніж 80-170 см від підлоги. Це обмежить доступ дітей, запобігатиме випадковим дотикам до струмоведучих частин, виключить механічні пошкодження.

   8. Прокладання проводів.

   При виконанні прокладки проводки потрібно заздалегідь виміряти довжину передбачуваних трас. Кабель вибирають із запасом 15–20 см. Усі з’єднання виконуються лише у розподільних коробках, спеціальними затискачами або через клеми. З’єднувати жили скручуванням суворо заборонено. Виконання проводки із шматків проводів також неприпустимо.

   9. Монтаж вимикачів.

   При прокладанні освітлювальних ліній вимикач монтується в розрив фазного провідника. В іншому випадку, при заміні лампочки можна потрапити під напругу та отримати травму. Перевіряти правильність підключення необхідно індикатором фази.

   10. Виконання електричних підключень.

   Електрика у нових будинках виконана за трипровідною схемою. При монтажі електропроводки важливо не переплутати дроти. Для зручності монтажу ізоляція фазного, нульового та заземлюючого провідників має різний колір. Усі з’єднання необхідно виконувати точно за схемою та перевіряти тестером. Під час проведення проводки важливі всі етапи. Навіть пошкодження жили під час очищення ізоляції без спеціального інструменту може призвести до неприємних наслідків. Помилки можуть призвести до ураження струмом, пожеж та виходу проводки з ладу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *