
По суті, магнітний пускач – це вдосконалений, модифікований контактор. Він компактніший, ніж контактор у звичайному уявленні, легше за вагою, і призначений саме для роботи з двигунами. Деякі моделі магнітних пускачів опціонально оснащені тепловим реле аварійного відключення та захистом від обриву фази.
Для управління пуском двигуна шляхом замикання контактних груп пускача, служить кнопка або слаботочна контактна група з котушкою на певну (12, 24, 36,110,127,220 або 380 вольт) напругу, а іноді і те й інше. У магнітному пускачі за комутацію силових контактних груп відповідає саме котушка на сталевому сердечнику, до якої притягується якір, що натискає на контактну групу, і таким чином замикає силовий ланцюг.
Принципово магнітні пускачі бувають двох видів: нереверсивні та реверсивні.
У реверсивному пускачі в одному корпусі присутні два окремі магнітні пускачі, що мають електричне з’єднання між собою, і закріплені на загальній підставці, проте працювати може, на вибір оператора, тільки один із двох цих пускачів – або тільки перший, або тільки другий.
Реверсивний пускач включається через нормально-замкнуті блокувальні контакти, функція яких виключити одночасне включення двох груп контактів реверсивної і нереверсивної, щоб не відбулося міжфазного замикання. Деякі моделі реверсивних пускачів для забезпечення цієї функції мають механічний захист.
Оскільки контактори запускаються лише по черзі, то й фази живлення можна перемикати по черзі, щоб виконувалася головна функція реверсивного пускача – зміна напрямку обертання електродвигуна. Змінився порядок чергування фаз – змінився напрям обертання ротора.
Можливості магнітних пускачів.
Взагалі, магнітні пускачі здатні багато на що. Так, для обмеження пускового струму трифазного електродвигуна його обмотки спочатку можуть комутуватися «зіркою», потім, коли двигун вийшов на номінальні обороти – переключитися на «трикутник». При цьому пускачі можуть бути відкритими і в корпусі, нереверсивними та реверсирними, із захистом від навантаження та без захисту від навантаження.
Кожен магнітний пускач має як силові, і блокувальні контакти. Силові безпосередньо комутують ланцюг потужного навантаження, тоді як блокувальні необхідні для управління роботою силових контактів. Силові та блокувальні контакти бувають нормально-розімкнутими або нормально-замкнутими. На принципових схемах контакти зображуються у їх нормальному стані.
Зручність застосування реверсивних магнітних пускачів неможливо переоцінити. Це і оперативне керування трифазними асинхронними двигунами різних верстатів та насосів, це й керування вентиляцією, і навіть керування запірною арматурою, аж до замків та вентилів опалювальних систем.
Особливо примітна можливість віддаленого керування магнітними пускачами, коли електронний блок дистанційного керування комутує слаботочні котушки пускачів подібно до реле, а вони, у свою чергу, безпечно комутують силові ланцюги.