04.04.2025
Диференційний автомат - захисний пристрій, що встановлюється в низьковольтній мережі для забезпечення її комплексного захисту.

 

    Диференційний автомат – захисний пристрій, що встановлюється в низьковольтній мережі для забезпечення її комплексного захисту.

   В одному апараті поєднується дві функції – автоматичного вимикача (відсічки) та пристрою захисного відключення (ПЗВ). Пристрій користується широким попитом у побуті та на виробництві.

  Дифавтомат застосовується для вирішення наступних завдань:

   1. Захист певної ділянки мережі від протікання підвищених струмів, що виникають у разі КЗ або перевантаження.

  2. Запобігання пожежі або потраплянню людей під дію напруги через витік, що виникає через неякісну ізоляцію проводів або виходу з ладу побутових приладів.

У першому випадку диференційний автомат працює як автоматичний вимикач, а в другому – як ПЗВ (пристрій захисного відключення).

   Які види бувають?

   Диференційний автомат – універсальний пристрій, який може легко застосовуватися як в однофазних, так і у трифазних мережах. У першому випадку використовуються вироби з двома полюсами, а в другому – з чотирма.

   Як підключити пристрій?

   1. Установка одного диференційного автомата, який захищає весь ланцюжок. При виборі такого варіанта бажано купувати дифавтомат із великим номінальним струмом, щоб врахувати навантаження всіх споживачів у квартирі. Головний мінус схеми полягає у складності пошуку місця ушкодження при спрацьовуванні захисту. По суті, проблема може ховатися на будь-якій дільниці проводки.

У наведеній схемі видно, що «земля» йде окремо та поєднується з шиною заземлення. До неї підключаються всі провідники (PE) від електричних приладів. Ключове значення має підключення нуля, який виведений з дифавтомата. Його об’єднання з іншими нулями електричної мережі заборонено. Це пояснюється різницею величин струмів, що проходять по кожному з нульових провідників, через що диференціальний автомат може спрацьовувати.

   2. Більш надійний захист. Це покращений варіант підключення захисного апарату, завдяки застосуванню якого вдається підвищити надійність мережі та спростити завдання пошуку пошкодження. Особливість полягає у монтажі окремого дифавтомата на кожну групу дротів. Отже, захисний апарат працюватиме лише в ситуації, коли проблема виникне на контрольованій ділянці ланцюга. Інші ділянки продовжать працювати у звичайному режимі. На відміну від минулої схеми, знайти несправність у разі КЗ, появи витоку чи перевантаження в мережі набагато простіше. Але є й недолік — великі фінансові витрати, пов’язані з необхідністю придбання кількох дифавтоматів.

   3. Схема без заземлення. Розглянуті вище варіанти підключення дифавтомата мають на увазі наявність захисної землі. Але в деяких будинках або на дачній ділянці контуру заземлення немає зовсім. У таких мережах застосовується однофазна система, де є тільки фаза і «нуль». У цій ситуації захисний апарат  підключається за іншим принципом.

Якщо у вас в низьковольтній мережі також немає землі, перед встановленням дифавтомата бажано повністю поміняти проводку в будинку. В іншому випадку в мережі може бути струм витоку, через який спрацьовуватиме ПЗВ.

3. Схема для 3-х фазної мережі. У випадках, коли потрібний монтаж диференційного апарату в ланцюзі трьома фазами (наприклад, у сучасній квартирі, в будинку або в гаражі), потрібний відповідний дифавтомат. Принцип побудови тут такий самий, як і в минулому випадку. Різниця в тому, що на вході та на виході потрібно підключати чотири жили.

Можна зробити висновок, що диференційний автомат – корисний пристрій, здатний захистити від КЗ та струмів витоку в низьковольтній мережі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *