
Конденсатор необхідний в будь-якому електричному ланцюзі, де присутня змінна або постійна напруга. Цей компонент працює як фільтр і згладжує різкі скачки струму. Наприклад, конденсатор в ланцюзі живлення діодної лампи дозволяє знизити пульсації і робить освітлення більш комфортним, виключаючи мерехтіння. А в комп’ютерному блоці живлення конденсатори працюють як накопичувачі енергії або свого роду потужні акумулятори – в моменти пікового навантаження з них короткочасно вивільняється додаткова потужність.
Якщо говорити простими словами, конденсатор – це і є свого роду “батарейка” з деякими унікальними властивостями. На відміну від класичного акумулятора або іншого батарейного джерела живлення, конденсатор не може довго зберігати заряд, а також при розряді видає його весь і відразу. Тобто, якщо акумулятор розряджається протягом довгого часу, то конденсатор, незалежно від його ємності, розряджається миттєво. Але і заряджається він, на відміну від АКБ, теж практично миттєво.
Основне завдання конденсатора – це швидко накопичити енергію і потім різко видати її в потрібний момент. Чим швидше він заряджається і розряджається, тим краще його якість. Ці властивості також є індикатором стану, який і потрібно вимірювати за допомогою мультиметра. Перевірити конденсатор можна декількома способами в залежності від його типу (полярний або неполярний) і функцій мультиметра.
Як перевірити конденсатор мультиметром з функцією вимірювання ємності?
Увага!
Перед тим, як проводити вимірювання ємності конденсатора мультиметром, не забудьте провести зовнішній огляд конденсатора. Найчастіше електроліти виходять з ладу з характерним здуттям, в результаті якого лопається верхня частина конденсатора. Якщо ви помітили таке, перевіряти деталь не варто – можна відразу шукати заміну.
Для перевірки конденсатора потрібен будь-який мультиметр – найкраще для цього підходить модель з підтримкою функції перевірки ємності конденсатора. Він автоматично вимірює характеристики і виводить на дисплей готові показники.
Якщо на вашому пристрої є функція вимірювання ємності, яка позначена спеціальним символом як на картинці або буквою F, вся перевірка конденсатора мультиметром зводиться до кількох простих кроків.
- Випаяйте компонент з ланцюга. Це необхідно, щоб інші компоненти схеми не впливали на показання.
- Розрядіть конденсатор. Для цього потрібно замкнути між собою контакти конденсатора. Найкраще робити це за допомогою резистора, який мінімізує появу іскор при розряді. Підійде будь-який опором 5-20 кОм і потужністю 1-2 Вт. В крайньому випадку можна використовувати дріт або плоску викрутку – але це допускається тільки при роботі з малопотужними конденсаторами.
- Встановіть мультиметр в режим вимірювання ємності. Зазвичай він позначається буквою F або підписаний як CAP. Також поширені моделі, в яких параметр вимірювання позначений спеціальним значком у вигляді двох паралельних смуг.
- Підключіть щупи мультиметра до проводів конденсатора. Для перевірки конденсаторів важливо дотримуватися полярність – червоний щуп підключати до позитивного виведення (плюс), а чорний щуп до негативного (мінус). Полярність конденсатора зазвичай вказується на його корпусі розміткою у вигляді штрихів. Бувають і неполярні конденсатори – до них підключати щупи можна в будь-якому порядку.
- Порівняйте значення ємності. Після підключення мультиметра до контактів конденсатора на дисплеї з’явиться цифрове значення – це ємність в «микрофарадах». Залишається порівняти її з номіналом на корпусі компонента – якщо відхилення не перевищують 15-20 %, то конденсатор вважається справним. Якщо різниця занадто велика, конденсатор, швидше за все, пора замінити.
Втім, не всі мультиметри оснащуються такими корисними налаштуваннями, тому в більшості випадків перевіряти конденсатори доводиться ручним методом – за допомогою вимірювання опору.
Як продзвонити конденсатор мультиметром без функції вимірювання ємності?
Акумулятори та конденсатори схожі не тільки тим, що вміють накопичувати електричну енергію, але ще і тим, що в зарядженому стані їх опір збільшується. Ця властивість і використовується для перевірки стану деталі.
- Розрядіть конденсатор. Це важливо для захисту вимірювального інструменту і забезпечення коректності результатів. Розряджаємо тим же методом з резистором або викруткою.
- Увімкніть режим вимірювання опору. Встановіть перемикач мультиметра в режим вимірювання опору («Ω») в межах 200k – тобто, 200 кОм.
- Підключіть щупи до кінців конденсатора. Якщо це полярний конденсатор – червоний щуп до позитивного контакту, чорний до негативного. Якщо це неполярний конденсатор, щупи можна підключати в будь-якому порядку.
- Слідкуйте за показаннями мультиметра. Конденсатори мають велику ємність, яка при перевірці буде заряджатися від мультиметра. В цей час на цифровому дисплеї показники опору будуть збільшуватися до тих пір, поки конденсатор повністю не зарядиться. Зазвичай процес займає кілька секунд. Якщо конденсатор заряджається занадто довго або занадто швидко, це може говорити про його зношений стан.
Якщо значення вимірюваного опору перевалило за 100 кОм, то в більшості випадків це справний компонент. Якщо опір перестав збільшуватися ще до досягнення цього значення, конденсатор пробитий і несправний. Також при повному пробитті на екрані буде показаний нуль. Якщо опір показує нескінченну величину і не змінюється, це може вказувати на обрив всередині конденсатора – такий теж вважається несправним.
Як перевірити конденсатор мультиметром, не відпаюючи його?
Вимірювати показники конденсаторів потрібно тільки в випаяному стані – це виключає ймовірність витоку струму в інші компоненти, що може стати причиною неправильних показників. Тому перед перевіркою компоненти необхідно демонтувати з ланцюга – це вимога, до слова, відноситься практично до всіх радіодеталей. Але, щоб заощадити час на демонтажі, можна скористатися маленькою хитрістю.
Перед тим як перевірити конденсатор мультиметром на платі, потрібно просто випаяти будь-який з кінців компонента, тим самим розірвавши ланцюг. Це також можна зробити за допомогою металевої коси для екранування кабелю – просто зберіть весь припій навколо однієї ніжки конденсатора. Після чого можна проводити перевірку з будь-якого із способів вище. Такий спосіб корисний, якщо конденсатор приклеєний до текстоліту або закріплений за допомогою різних притискних планок, які ускладнюють його демонтаж для діагностики.